Onsdagsposten 181115
Onsdagsposten er sponsoreret af Plesner
Godmorgen og velkommen til ugens jura nyt.
Onsdag den 18. november 2015
–
Denne uge har været en historisk uge, en uge der ændrede verden. Fredag den 13. blev endnu engang en horror dag, og denne gang i ulykkens fortegn.
Nogle gange er der ikke meget at sige, for det vi tænker, tænker vi alle.
At tie siger ofte mere end hvad 1000 ord vil kunne gøre, og derfor bliver stilheden det største statement herfra i dag.
–
Nu til juridiske nyheder.
Antidiskriminerende regler er meget populære, og det modsatte gælder bare en bitte-bitte smule forskelsbehandling. Højesteret har dog forfordelt pensionisterne frem for seniorerne.
–
Højesteret fortsætter sine smæk til Finansiel Stabilitet.
–
Havde du håbet på, at kunne læse Anne Franks dagbog i en online version, så tro om igen. Juraen har sat en stopper for den moderne læseudvikling.
–
Justitia ser i krystalkuglen, og du vurderer meget mere kontrol.
–
Californien er kendt for en by med åbenhed omkring seksualitet, men du må altså ikke være med i legen, men mindre du fortæller om din lægejournal, hvilket nu potentielt kan give Sheen nogle juridiske smæk.
–
Regeringens nye lovforslag krænker EU-retten og skærper adgangen til det bordeaux farvede hæfte med guldlogo.
–
Nyeste nye nyhed om Tibet-sagen.
–
Ikke fere nyheder fra denne ugen i denne omgang.
Del denne artikel