Onsdagsposten 290415
Velkommen til denne uges Onsdagspost.
Onsdag den 29. april 2015
–
Uge 17 er gået, og uge 18 er allerede godt i gang. Ugenumre er ikke noget vi bruger meget i vores hverdag, hvor kun de som skal på ferie tæller uger. “Britta, børnene og jeg tager på ferie i til Mallorca i uge 34.” Hvor vi ellers tæller uger er op til eksamen, og den nærmer sig med hastige skridt. Det tydeligste signal: Når solen titter frem, og du fristes til at slikke sol, drikke en kold og læskende øl – Ja, så er det tid til at svede på Jurahusets overfyldte og hede læsesale.
Den tid den sorg…
I denne uge, blev det “de store nyheders” uge: Bruce Jenner springer ud i et kønsskifte, hvilket har bragt verden i stor forargelse. Jan Fog er død, hvilket har bragt Danmark i endnu større forargelse. Midt i al den forargelse, så skete det – det værst tænkelige: Brand i Happiness’s by! Ugens nyheder bragte altså en ende på meget, og vi kan sige farvel til både Bruce Jenner, den mandlige OL-stjerne, Jan Fog i Liebhaverne og farvel til uanede mængder happiness i 2900.
Nogle ting er dog ved det samme; I østen stiger solen op, morgenstund har guld i mund og julen varer lige til påske, eller hvad? Julen varer lige til påske, men hvad nyt er, at påsken nu varer lige til jul. Sådan så det i hvert fald ud da Merkel og Thorning stod side om side i deres pink- og gule jakke, som mest af alt mindede om Sven Michelsens årlige Fabergé æg frem for to statshoveder?!
Nok om ugens tragedier, det er nemlig tid til ugens juridiske nyheder
–
Det bliver I DAG afgjort om dødsstraf ved hjælp af den elektriske stol er lovligt i USA. The Green Mile er klart en klassiker, men man skulle umiddelbart mene, at den elektriske stol ikke er gået af mode for at få sin renæssance i 2015.
http://www.dr.dk/Nyheder/Udland/2015/04/27/0427071651.htm
–
Asiatere er de mest lovlydige indvandrere i Danmark, og endda mere end danskerne selv. Er du overrasket? Det er specialister ikke, læs her hvorfor.
http://jyllands-posten.dk/indland/ECE7657389/Asiater-er-mindre-kriminelle-end-danskere/
–
Justitsministeriet og juraeksperter er ikke enige i spørgsmål om retssikkerhed.
http://politiken.dk/indland/ECE2643371/juraeksperter-lovforslag-udhuler-retssikkerheden/
–
Her lugter lidt af valgkampagne, gør her ikke?
http://www.politiko.dk/nyheder/regeringen-vil-ungdomskriminalitet-til-livs-med-nyt-udspil
–
Dårlig stemning i Retten på Frederiksberg. Lukkede døre gør altid offentligheden sulten efter detaljer, det eneste vi får denne gang: ”Pigen er svøbt i et meget stort hvidt håndklæde.”
http://politiken.dk/indland/ECE2643891/15-aarig-pige-erkender-at-have-stukket-sin-bror-ihjel/
–
En gammel sag er oppe igen: Ret vs. Retfærdighed – det burde være det samme, men retfærdighed er subjektiv og ret er objektiv.
http://nyhederne.tv2.dk/krimi/2015-04-27-kritiker-barnets-tarv-er-vigtigere-end-hr-og-fru-jensen
–
Nye regler om dækning af indskud på advokaters klientbankkonti.
http://www.danskeadvokater.dk/Nyheder.aspx?ID=19049&Action=1&Year=2015&NewsId=17329&PID=39642
–
En lille tør joke til juristerne!
–
http://abovethelaw.com/2013/05/a-gift-guide-for-law-school-grads/
–
Det var alt for nu – fortsat god dag!
Del denne artikel